Adaptacja – Mamo, Tato idę do przedszkola!

Drodzy Rodzice!

          Już niebawem Państwa pociechy rozpoczną przygodę z przedszkolem. Pierwsze dni to czas wzajemnego poznania się, rozstania z ukochanym domem rodzinnym, swoimi bliskimi i ukochanymi zabawkami. Zazwyczaj to co nowe i nieznane wzbudza lęk i obawy, dlatego nawet jeżeli początek będzie trudniejszy nie ma powodu do zmartwień. Gdy wzajemnie się poznamy, zaufamy sobie i poczujemy się bezpiecznie w nowym miejscu będziemy spotykać się z uśmiechem i wbiegać do przedszkola z radością. Należy pamiętać, że wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym zarówno dla dzieci jak i dla Państwa, starajmy się nie okazywać swojego smutku! Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, radzą sobie z nową sytuacją łatwiej i szybciej, inne potrzebują na to więcej czasu. Mamy nadzieję, że wrzesień  szybciutko minie i będzie już tylko łatwiej! Trzymamy kciuki za jak najłagodniejszy start przedszkolny!

           

Jak ułatwić dziecku adaptację do przedszkola?

 

  1. Motywuj i zachęcaj dziecko do:
  • Samodzielnego mycia rączek,
  • Samodzielnego ubierania się, zakładania tego co potrafi, zapinania guzików,
  • Podejmowanie przez dziecko samodzielnego zjadania posiłków,
  • Korzystanie z sedesu i używanie papieru toaletowego, wycieranie nosa chusteczką,
  • Malowania, rysowania, lepienia,
  • Rozpoznawania swoich ubrań,
  • Chodzenia jak najwięcej i nie używanie wózka.

 

2. Akceptuj emocje dziecka – pozytywne i negatywne

    Wykazuj zrozumienie i zawsze wysłuchaj co ma do powiedzenia. Nie porównuj dziecka do innych, w szczególności do tych, którym wychodzi coś lepiej. Pamiętaj! Twoje wsparcie i wiara w dziecko jest bardzo mu potrzebna, szczególnie w okresie adaptacyjnym.

 

3. Posiłki

Zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia, próbowania nowych potraw, samodzielnego gryzienia. Zwracaj uwagę na sposób posługiwania się sztućcami i nawet jeśli na początku wychodzi to wszystko niezdarnie, nie martw się, w przyszłości będzie lepiej.

 

4. Ubieranie dziecka do przedszkola:

  • Wygodne ubranka, spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę, by dziecko samo sobie radziło. Pamiętaj, w przedszkolu się bawimy, uczymy się samodzielności i czasami może się zdarzyć, że ubranie się poplami. Nie złość się na dziecko o to.
  • Ubieranie „na cebulkę”, cienki sweterek, czy bluza zostawiona w szatni
  • Buty wyjściowe: bezpieczne, łatwe do założenia
  • Ciapki na gumowej podeszwie, zakryte nie sznurowane, łatwe do założenia

 

Pierwsze wrześniowe dni – wskazówki

  • Wejdź z dzieckiem do przedszkolnej szatni, pomóż mu się rozebrać, daj buziaka na do widzenia i wyjdź. Pożegnanie z dzieckiem powinno być krótkie, z uśmiechem. Nie przeciągaj pożegnania w szatni.
  • Bądź konsekwentny przy rozstaniu. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, będzie wiedziało, że łzami może wszystko wymusić.
  • Nie przekupuj dziecka! Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do przedszkola dostaniesz lalkę (samochód)”, raczej mów, o miłych sytuacjach, które czekają na nie w przedszkolu. Traktuj dziecko poważnie, mów, że każdy ma swoje obowiązki i że pobyt w przedszkolu to ważna sprawa.
  • Chwal, słuchaj, doceniaj! Nie zmuszaj aby dziecko po przyjściu do domu zaraz opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem chwaląc je np.: ,,Byłeś/aś bardzo dzielny/a. Teraz możemy iść do domu’’.
  • Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, tato przez pierwsze dni Ty odprowadzaj dziecko do przedszkola.
  • Dotrzymuj obietnic! Nie obiecuj dziecku, że przyjdziesz wcześniej, lepiej zrobić dziecku niespodziankę niż zawieść zaufanie. Umawiaj się z dzieckiem dokładnie, mów kto po nie przyjdzie, posługuj się momentami dnia przedszkolnego np.: po obiadku, po odpoczynku itp.
  • Przyprowadzaj do przedszkola dziecko zdrowe, podziębione czy chore nie ma humoru. W pierwszych dniach, jeżeli masz taką możliwość, może dziecko być trochę krócej w przedszkolu.
  • Umów się na konsultacje z nauczycielem, nie rozmawiaj z nim w drzwiach to przedłuża rozstanie. Nawet jeśli coś wzbudza Twój niepokój, nie mów o tym przy dziecku. Rozmawiaj o rówieśnikach i pracownikach przedszkola pozytywnie.
  • W okresie adaptacji staraj się nie wprowadzać dodatkowych dużych zmian w życiu rodzinnym

 

Co zabrać do przedszkola?

 

  1. UBRANIE NA ZMIANĘ

Pozostaw w szafeczce dodatkowe rzeczy do ubrania czyli: bieliznę, spodenki, rajstopki lub getry, koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Nie ubieraj dziecka w eleganckie ubranka. Będziemy tworzyć i ubrudzenie zawsze jest możliwe.

Uprzedź je, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Odbierając z przedszkola nie wypytuj, dlaczego założyło inne rzeczy. Jeśli samo ci o tym opowie, wysłuchaj cierpliwie, staraj się nie narzekać i nie dziwić.

Jeżeli dziecko używa pieluszek, również zostaw je w szatni w szafce. Nie zawstydzaj dziecka, jeśli ich używa. Wspólnie będziemy się uczyć samodzielności i zaradności!

 

  1. PIŻAMKĘ

        W przedszkolu mówimy o odpoczynku, drzemce, spanie dzieciom kojarzy się z nocą i wzbudza w nich strach, że będą w przedszkolu bardzo długo. Jeżeli dziecko boi się tego momentu dnia, powiedz mu, że chwilę odpocznie, poleży. Prosimy o piżamkę, najlepiej z krótkim rękawkiem, w podpisanym woreczku.

 

Rodzicu! Uwierz w swoje dziecko, razem przejdziemy okres adaptacji.

Serdecznie zapraszamy!